Baby

Hryzadlá Oli & Carol

Na tento článok som sa veľmi tešila, pretože to bude recenzia na najmilšie retro hryzadlá od značky Oli & Carol. Zaľúbila som sa do nich ešte v tehotenstve a bola som si naprosto istá, že niektoré pribudnú aj k nám domov. Mimochodom, ako voláte detské hračky na hryzenie? Všetky internetové obchody a aj všetci blogujúci ich volajú inak. Niekto ich volá hryzadlá, iný hryzátka, ba dokonca aj hryzačky či kusadlá. Ja som pátrala a zistila som, že hryzátko je nespisovný výraz a tiež, že okolo milénia sa uvádzalo v pravidlách Slovenského pravopisu slovo hryzačka a od nedávneho roku 2011 sa uvádza aj pomenovanie hryzadlo a hryzadielko. Mne je blízke práve pomenovanie hryzadlo, alebo milšie hryzadielko. To iba tak pomimo pre milovníkov jazyka Slovenského a teraz už hor sa na recenziu.

Firmu Oli & Carol založili sestry Olimpia a Carolina z Barcelony, podľa ktorých je značka aj pomenovaná. Tieto hryzadlá patria do kategórie ekologických, pretože sa celé vyrábajú z prírodného kaučuku. Výroba samotných hračiek prebieha za Fair Trade podmienok v Maroku. Kaučukových hryzadielok pre najmenších je na trhu pomerne veľké zastúpenie. V čom sa teda od zvyšku líšia práve hryzadlá od Oli & Carol?

V prvom rade rozhodne dizajnom. Táto značka sa odlišuje retro štýlom svojich hračiek a je vizuálnym návratom k hračkám, aké sa vyrábali kedysi. V 60. a 70. rokoch minulého storočia, kedy vyrastali naši rodičia. Medzi výrobkami tak môžete objaviť klasické retro tvary a farby hračiek zo sveta zvierat a zeleniny , ale aj tie v tvare autíčok či pripomínajuce papierové lodičky. Hračky majú často jednoduchý, no popritom netradičný a zaujímavý tvar a jednoduché sfarbenie. Sú jednofarebné, prípadne v detailoch doplnené o niekoľko iných farieb a mnohokrát na nich prevládajú aj pastelové farby. Každá ich hračka je maľovaná ručne prírodnými potravinárskymi farbami. Dajú sa využiť nie len ako hryzadlá, ale aj ako hračky do vody. Nakoľko tieto hračky nemajú v sebe žiadne otvory, nehrozí žeby prenikla dnu voda a teda nehrozí ani vznik plesní, ktoré sú často prítomné práve v hračkách s otvorom. Je preto aj veľmi jednoduché udržiavať ich čisté, keďže kedykoľvek sa môžu premyť pod prúdom vody. Všetky hračky sú biologicky rozložiteľné a teda keď dorobia deťom radosť, tak nezaťažia zbytočne planétu. Ak ich porovnám s kruhovým hryzadielkom od značky Vulli, ktoré je rovnako vyrobené z Kaučuku, tak sa značne líšia. Hryzadlo od značky Vulli je plné a teda aj tvrdšie a ťažšie. Má aj určitú špecifickú, mne príjemnú vôňu, zrejme práve po Kaučuku. Hryzadlá od Oli & Carol, ktoré máme my doma sú vnútri duté a preto sú oveľa mäkšie a aj ľahšie a necítim z nich nijakú vôňu. Výhoda je v tom, že som mohla Stelli ponúknuť hryzadielko podľa aktuálnej potreby. Keď na nej badám, že by si trela ďasienka ako divá, tak jej ponúknem to tvrdšie. Ak má chuť skôr žužlať a olizovať, tak volím práve hryzadlá od Oli & Carol. Vizuálna stránka je jednoznačne doménou týchto hračiek a z toho dôvodu som ich vybrala aj pre Stelli.

U nás našli domov morský koník Bubbles a srnka Olive. Mojou láskou ku srnčekom som už známa široko ďaleko, takže sa nie je veľmi čomu čudovať, že práve Olivka bola prvá na zozname. Toto hryzadielko je čosi tak roztomilé, že sa nedá nemilovať ho. Olivka, ako ju doma voláme patrí do kategórie náramkových hryzadielok. To je takisto vec, v ktorej sa táto značka odlišuje od iných. Práve touto vychytávkou, že hryzadlo je odliate do tvaru náramku. Tak sa dá jednoducho obtočiť okolo detskej rúčky a hryzadlo nikam nespadne. Je to výhoda, pretože ako je dobre známo, tak bábätká neustále a radi púšťajú z ručičiek veci a takto o niečo dlhšie hračka zostane na jednom mieste. Na začiatku Olivka z ručičky našej Stelli stále padala, ale po mesiaci už je aj jej rúčka o čosi viac pevnejšia a Olive už drží, tak ako má. Zatiaľ je pomerne obľúbená a najväčšmi zo všetkého jej špicaté uši, ktoré Stelli miluje cmúľať.

K Olive som vybrala morského koníka Bubblesa. Z hryzadiel od tejto značky, ktoré sú dostupné na našom trhu ma zaujal najviac. Prišlo mi tiež výhodné, že je pomerne veľký a že ho Stelli využije aj keď bude väčšia a bude napríklad šantiť vo vani. Je rovnako veľmi milý. Má opäť jednoduchý, ale pútavý dizajn a jemné sfarbenie. Stelli ho na začiatku moc nemusela, čo pripisujem práve jeho veľkosti, ale postupne si k nemu hľadá cestu. Verím, že jeho čas ešte len príde. Jediné čo by som práve tejto hračke vytkla, sú príliš ostré výstupky, ktoré má koník na hlavičke. Najskôr som si to vôbec neuvedomila a až neskôr mi prebleslo hlavou, že tým by si možno mohla aj ublížiť. Ale ako ju tak pozorujem, tak si uvedomujem, že bábätká sú naozaj múdre a že niečo také asi nehrozí. Narába s ním veľmi opatrne. Možno by som však predsa len počkala a dala ho aj kvôli veľkosti až o čosi starším detičkám.

Hračky som kupovala na eshope Dr. Max , kde boli za veľmi prijateľnú cenu a bola k ním a myslím, že ešte stále aj je doprava zadarmo. Koník stál niečo nad 10 euro a Olivka o jedno euro viac, čo považujem za prijateľnú a tradičnú cenu za kaučukovú hračku.

Veľmi príjemná správa prišla v posledných dňoch od tejto firmy, ktorá pustila do sveta niekoľko nových druhov náramkových hryzadielok. Okrem srnky Olive tak pribudne do rodiny napríklad aj zebra, líška, sloník, pelikán či populárny jednorožec. Pozrieť si ich zatiaľ môžete na oficiálnej stránke Oli & Carol. Dúfam, že budú dostupné aj na slovenskom trhu, pretože už teraz som do nich zaľúbená až po uši.

Srnka Olive The Deer

Morský koník Bubbles The Sea Horse

 

 

 

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...