Nezaradené

Londýn s dieťatkom / veľký sprievodca

Londýn pre mňa osobne nikdy nepatril k top destináciam, ktoré som nutne potrebovala v živote vidieť. Marek na tom bol trochu odlišne, a medzi európskymi mestami u neho práve Londýn dominoval. To som sa ale vlastne dozvedela, až keď sme tam už boli. Každopádne, keď sme na konci minulého roku zvažovali kam sa pôjdeme v roku 2019 pozrieť, tak sme mysľou o Londýn ani len nezakopli. Ale potom prišiel Január a ja hovorím, že veď poďme to Anglicko predsa len skúsiť hneď takto na začiatok. Každý ho ospevuje, tak poďme a uvidíme!

Všetko sa začalo týmto rozhodnutím, a samozrejme letenkami.

Letenky

Letenky boli prvou povinnou položkou, ktorú sme potrebovali mať vopred vyriešenú. Samozrejme aj kvôli cenám. Z toho, čo som tak odpozorovala sa zdá, že sa letenky do Londýna oplatí kupovať také dva mesiace dopredu. Treba obzerať a určite sa Vám podarí natrafiť na dobrú cenu. Ale otázne je, čo je dobrá cena za letenky do Londýna?

Tento článok môžu čítať ako bezdetní, tak aj ľudia s deťmi a je medzi tým pomerne veľký rozdiel, ktorý sa ukáže na výslednej cene. Bavíme sa teraz o cestovaní a cenách cez nízkonákladové spoločnosti, akými sú Ryanair alebo Wizzair. S inou leteckou spoločnosťou nemáme skúsenosť a teda nemáme skúsenosť ani s hlavným londýnskym letiskom Heathrow.

To je tiež veľmi dôležité poznamenať, pretože ako sa ukázalo aj pri jednej konverzácii, ktorej sme boli na letisku smerom do Londýna svedkami, tak mnoho ľudí si neuvedomuje, že Londýn je naozaj obrovské mesto, a že nízkonákladové letecké spoločnosti lietajú iba na letiská, ktoré sú od Londýna vzdialené niekoľko desiatok kilometrov. To znamená, že neletíte na hlavné londýnske letisko Heathrow, ale povedzme na dedinské letiská Stansted (sem lieta spoločnosť Ryanair) a Luton (sem lieta spoločnosť Wizzair). Rozdiel je samozrejme v cene, a aj v doprave z letiska do centra.

Keď som sa pozerala cez klasický vyhľadávač leteniek, tak som zistila, že napríklad cena z Bratislavy na hlavné londýnske letisko Heathrow, s odletom o dva mesiace, sa pohybuje pre dvoch dospelákov a jedno malé dieťa okolo 350 eur. Ak človek cestuje sám, je to možno na zváženie. To si musí každý sám určiť, či mu to za tú cenu stojí, alebo radšej si počká na nejakú lepšiu akciu. Ak však cestujete ako rodina, tak pri takejto priamej ceste na letisko Heathrow sa môžete len na letenkách dostať na značne vysokú čiastku.

My sme si teda zvolili síce menej pohodlnú, ale lacnejšiu možnosť, a to let s nízkonákladovkami. Vzhľadom na to, že Stellinkin tato mal iba jeden deň starej dovolenky, a časovo a finančne to nijako nevychádzalo tak, aby sme išli iba jednou spoločnosťou, tak sme sa tie lety rozhodli nakombinovať cez obe nízkonákladové letecké spoločnosti.

Cesta do Londýna

Na cestu tam sme si zvolili leteckú spoločnosť Ryanair. Ako odletové miesto sme si vybrali samozrejme najbližšiu Bratislavu a termín odletu sme hľadali taký, aby sme išli čo najskôr ráno. Tak aby sme mali čo najviac času na objavovanie mesta. Odlet bol naplánovaný na 7:30 ráno. Povinné dve hodiny byť na letisku pred odletom, a aspoň hodina na vychystanie sa a cestu od nás z domu, čo znamenalo že sme vstávali o 4:00. Pri oboch nízko nákladových spoločnostiach sme si check-in spravili doma online. Ak by sme sa registrovali priamo na letisku, platili by sme poplatok. Na letisku na check-in, sme si teda dole na prízemí odbavili kočík (na túto tému bude zvlášť článok) a išli sme hore na poschodie na povinnú kontrolu (toto bude tiež súčasťou spomínaného článku) . Toto je vždy značný stres, hlavne ak idete s malým dieťatkom, ale dá sa na to zvyknúť. Potom sme išli na miesto určenia a tam sme čakali na boarding. Lietadlo Ryanairu nám veľmi nesadlo. Po prvé – má hrozne debilne vyriešené uskladňovacie priestory nad hlavami a po druhé má málo miesta na nohy. Celkovo sme sa hrozne tlačili, ale do toho intervalu dve a pol hodiny je to s dieťatkom ešte znesiteľné. Viac, ako tri hodiny by som už asi v takomto lietadle nedala.

Po prílete na londýnske letisko Stansted sme zostali mierne šokovaní pasovou procedúrou, ktorá na nás čakala v príletovej hale. Ak neviete kadiaľ ísť, tak skrátka vždy sa držte pravidla, že idete za zvyškom národa s kuframi. Prípadne sa skúste opýtať. Ja som si zapamätala rodinu, ktorá s nami letela a u nich som sa informovala čo a ako. Pasová kontrola pôsobí najskôr hrozivo, hlavne ak za okienkom sedí človek, ktorý hovorí cudzou rečou, ktorú neovládate na špičkovej úrovni, ale mám pre Vás upokojujúcu správu… Nie je sa čoho obávať! Napokon zistíte, že najhoršie na tej celej procedúre je čakanie v rade, ktoré môže byť poriadne dlhé a otravné. Hlavne ak ste s deťmi, ktoré ako je známe, neznášajú akékoľvek čakanie. Nuž, ale keď už prídete k okienku a predložíte Váš doklad otvorený na strane s fotkou, tak to ide celkom rýchlo. Okuliare a pokrývku hlavy dole, aby na Vás bolo dobre vidieť a následne sa pozdravíte s človekom na druhej strane tradičným Hello. Tento človek si prezrel naše pasy, skontroloval pohľadom či všetko sedí, a maximálne sa opýtal prečo sme prišli do Londýna (my sme odpovedali, že je to náš malý rodinný výlet/It’s little family trip). A potom si možno ešte overí na akú dobu ste prišli, na čo sme my odpovedali, že zostávame na tri dni (We stay here for three days). Potom nám vrátil pasy a boli sme voľní. Ľudia na kontrole pôsobia možno trochu skúmavo, ale sú priateľskí. Aspoň naša skúsenosť bola takáto.

Vlak z letiska

Tým pádom, že sme neleteli na hlavné letisko mesta Londýn, tak nám nestačilo po prílete nasadnúť napríklad na metro alebo klasickú mestskú hromadnú dopravu, ale bolo nutné najskôr využiť inú formu dopravy do centra Londýna. Máte na výber taxík, špeciálne autobusy alebo špeciálny vlak.

Ak ste sám, vo dvojici, alebo v nejakej skupinke priateľov, tak sa zrejme určite oplatí pozrieť si v dostatočnom predstihu autobus, ktorý by mal byť lacnejší. Ale my v našej situácii sme usúdili, že bude výhodnejšie ísť s vlakom Stansted Express, ktorý je predsa len priestrannejší ako autobus a ľahšie sa doň nastupuje aj s kočíkom. Myslím, že to bolo správne rozhodnutie.

Vlaková stanica je cca 2 minúty od terminálu. Keď vyleziete z pasovej kontroly, treba hľadať tabuľky ktoré Vás nasmerujú dole pod letisko, kde je táto stanica. Vlak je pohodlný, čistý, chodí zvyčajne každých 15 minút a cesta do centra Londýna na stanicu Liverpool Street trvala 47 minút. Ubehlo to ako nič a sú tam aj sedadlá pri miestach pre kočíky. Keďže Stella v tomto čase spala v kočíku, tak som si k nej pokojne mohla sadnúť. Jediná malá nevýhoda bola, že dole na stanici pred vstupom na vlak celkom dosť fúka a je tam zima. Preto odporúčam nosiť so sebou nejakú šatku alebo šál. Vlak jazdí každý deň a veľkou výhodou oproti autobusu je aj to, že si lístok nekupujete na presný čas, ale iba na presný deň. Aj to bol dôvod prečo sme sa napokon rozhodli pre cestu vlakom a nie autobusom. Predsa len, lietadlá mávajú aj meškania a niekedy nie malé a následne riešiť nejaké zmeny s malým drobcom sa nám nechcelo. Deti do 5 rokov majú jazdu zdarma, cena za jednosmernú cestu pre jednú osobu začína už na cene od 7 libier, a pre deti od 5 do 15 rokov by mala byť cena polovica z dospelého lístka. Vždy záleží kedy ho kúpite. Čím skôr, tým lacnejšie. To znamená, že keď kúpite napríklad pol roka dopredu, tak máte najnižšiu cenu. My sme o tom nevedeli a kupovali sme až pár dní pred odchodom, a preto výsledná cena pre nás dvoch dospelých bola spolu 32 libier, čo je o polovicu viac, než je najnižšia cena. My sme si lístky kupovali ešte z domu cez túto stránku letiska Stansted klikni TU  (kde sa dozviete aj všetky dôležité informácie)a normálne sme zaplatili kartou. Prišiel nám na mail kód, ktorý slúžil ako lístok. Za celú cestu nás nikto nekontroloval, avšak neriskovala by som cestu bez lístka! Nie je to správne a naviac hrozia veľké pokuty. Upozorňujem, že nastúpiť musíte priamo s tým kódom, ktorý Vám prišiel, preto je dobré mať na cesty internet. Pani pri okienku nás upozornila, že nestačí mať urobenú iba fotku, alebo screenshot!

A sme v Londýne!

Cesta ubehla rýchlosťou blesku a hurá, sme v centre Londýna! Vystupujeme na krásnej, veľkej stanici Liverpool Street, z ktorej je hneď napojenie na metro. Ak ste na tom ako ja, že metro je pre vás jeden veľký chaos, tak jednoznačne odporúčam ísť radšej s niekým, komu je svet podzemiek bližší a aspoň trochu sa orientuje. Nebyť Mareka, tak ja by som tam doteraz blúdila hore dole, ako zmyslov zbavená. Ale za tie tri dni som aspoň čo to pochytila, takže tu Vám zhrniem moje veľmi laické poznatky.

Cestovanie po Londýne

 1. Ak nie ste extra dobrodružné tipy a hlavne ak máte malé dieťa, tak Vám odporúčam urobiť si ešte doma rozvrh toho, čo chcete vidieť. Vždy sa v prvom rade zamerajte na to, že je s vami malý tvorček, ktorý nezvláda toľko, čo dospelák a tiež má svoje potreby, ktorým sa treba jednoducho prispôsobiť. Dávajte si vždy reálne ciele a nesnažte sa narvať si do troch dní celý Londýn, lebo bez tak to nestihnete! Verte mi, viem o čom píšem, lebo sama som mala takéto smelé a nereálne plány. Za tri dni sme stihli naozaj veľa, ale v žiadnom prípade nestihnete všetko, čo by ste chceli. Základná informácia, ktorú si musíte uvedomiť je, že Londýn je naozaj veľké a rozľahlé mesto! My sme si to čiastočne uvedomili až pár dní pred odchodom a naplno sme to pochopili až keď už sme sa tam ocitli. Takže reálne nastavený plán je základom toho, aby ste si výlet užili a nestresovali seba ani zvyšok rodiny.
 2. Ak sa nechcete zdržiavať iba v jednej časti Londýna, tak je dôležité si uvedomiť, že chtiac nechtiac budete musieť využívať aj metro alebo autobusy. My sme si však autobusy skôr obzerali z vonka a viac sme využívali metro, ktoré nám prišlo jednoduchšie na prepravu po tak veľkom meste a na tak málo času. Môžete toho veľa pochodiť po vlastných, ako sme chodili aj my, ale nôžky nepustia a po niekoľkých hodinách začnú bolieť a rovnako nepustí ani dieťa. Preto radím hneď po príchode si zakúpiť tzv. Oyster Card.

Oyster Card

Dopravná kartička Oyster Card je najvýhodnejším spôsobom, ako cestovať po Londýne. Ono celkovo tie informácie k cestovaniu po Londýne na webe sú katastrofálne neprehľadné a komplikované. Je vlastne viac druhou tých kariet, v krorých, mám guláš doteraz. Viem, že je ešte Visitor Oyster Card, ktorú si môžete objednať priamo k Vám domov. Poplatok za ňu je nevratný, a funguje tak, že si vyberiete vopred na ňu kredit. Oplatí sa iba v prípade, že to chcete mať vybavené pred cestou, alebo nemáte platobnú kartu, či plánujete nočné cestovanie. Viac TU ! Ale ja budem písať čisto o modrej kartičke Oyster Card, akú vidíte na obrázku vyššie. Kartička ako taká je zadarmo, ale pri jej zadovážení je nutné zaplatiť vratný poplatok 5 libier na osobu, ktoré Vám na konci budú vrátené. Avšak pozor! Nám boli tieto peniaze vrátené nie ako papierové cash peniaze na ruku, ale vrátili ich na našu platobnú kartu! Čiže v žiadnom prípade sa nespoliehajte na to, že na konci výletu Vám zostanú libry zo zálohy za karty! Platíte teda iba za to, čo precestujete a najlepšie na tom je fakt, že ak prekročíte určitý denný limit, tak od tej chvíle cestujete zadarmo. Uvediem náš príklad.

Oyster Card  sme si zadovážili rovno na stanici u pani za pultíkom. Hocikoho sa tam opýtate, kde sa dá kúpiť Oyster card, tak Vás nasmeruje. Kúpili sme si dve kartičky Oyster Card (pretože Stella má len jeden rok a deti v Londýne cestujú minimálne do 5 rokov zadarmo. Potom sú tam určité obmedzenia, ale vždy si to radšej pred cestou pozrite, lebo napríklad zase dnes som si čítala článok, že deti cestujú do 11 rokov zadarmo. Sama v tom mám trochu v tomto smere chaos. Za tieto karty sme zaplatili vratnú zálohu dokopy 10 libier. Každú túto kartičku sme si nabili sumou 10 libier, čiže dokopy za všetko aj s vratnou zálohou sme  zaplatili 30 libier. Prvý deň sme minuli cca 4,70 z každej karty. Zostalo nám niečo okolo 5 libier, takže na ďalší deň sme si dobili každú kartu ďalšími 5 librami. V ten deň sme však išli metrom až večer a neminuli sme limit. Na tretí deň sme však išli metrom viac a po prekročení sumy 7 libier ( platí pre prvú a druhú zónu, ak cestujete aj ďalšími zónami, tak sa cena zvyšuje Viac sa dočítate aj TU! ) za prvé jazdy toho dňa, sme už ďalej cestovali zadarmo. Čiže sa to oplatí využiť , ak v jeden deň pôjdete viac ako 3 jazdy. Preto radím naplánovať si jazdy tak, že napríklad jeden si to obehajte po vlastných na nejakom menšom úseku a na ďalšie dni cestujte metrom, aby ste využili limit, po ktorom už cestujete zadarmo. Kartičky sme si inak nabíjali v automatoch dole v metre, kde sme platili pomocou platobnej karty, ale dalo sa platiť aj reálnymi peniazmi. Na konci nám teda zostalo na každej karte okolo 2 libier, takže na záver nám vrátili spolu na náš účet aj so zálohou za kartičky tých necelých 15 libier. Použitie karty je jednoduché. Vždy pred vstupom do metra ( tu je to Underground) priložite kartu k čítačke na takých bariérach, cez ktoré musíte prejsť. Na karte sa Vám odčíta suma za jazdu a vy môžete ísť na svoju cestu metrom. Prikladajte ju aj keby bola táto bariéra náhodou otvorená. Kartička sa prikladá na čítačku aj po odchode z metra. Zostatok na karte si môžete skontrolovať dole v metre v mašine, kde sa kupujú lístky, alebo skúste Oyster card aplikáciu na telefóne. My sme si kartu nabíjali práve cez túto mašinu pomocou našej platobnej karty. Môže to znieť komplikovane, ale ak ovládate základné anglické slovíčka, tak to pre Vás bude hračka. Oyster Card funguje samozrejme aj na cestu autobusom.

Ak by ste cestovali na dlhšie ako päť dní, tak by som zvažovala týždennú kartu, ktorej cena opäť záleží podľa toho, v ktorých zónach sa budete pohybovať. Ale v prípade, že budete opäť vyžívať najhlavnejšie 1-2 zóny, tak Vás kartička na 7 dní bude stáť okolo 30-40 libier za osobu, a mesačná cestovná karta stojí nad 130 libier za osobu ( treba radšej vždy skontrolovať na internete aktuálne ceny pred cestou).

3. Ak ste bez detí, alebo máte staršie deti, prípadne máte so sebou sedačku, tak určite sa oplatí aj skúsiť taxíky. Uber a rôzne ďalšie miestne spoločnosti ponúkajú rôzne kredity, vďaka ktorým môžete ušetriť na cestovnom, ale vzhľadom na to, že my sme autosedačku nemali, tak neviem k tomu napísať viac.

4. Majte na pamäti, že ranná a večerná špička sa prejavuje v značnej miere. Tú rannú sme nezažili, nakoľko sme do mesta vyrážali až po deviatej, ale večernú sme si jeden deň vychutnali plnými dúškami. Metro bolo také plné, že ledva sa zatvorili dvere a všade kam len oko dovidelo boli ľudia, čiže ak môžete, radšej si skoré ranné odchody a večerné návraty naplánujte tak, že pôjdete peši. Ba čo viac, práve v ten večer keď sme išli na hotel metrom, bola plus k večernej mega špičke uzavretá aj jedna linka metra, takže sme mali mega zdržanie, čo sa napokon prejavilo tiež na mega nálade našej Stellinky. Bežne je ok, ale vtedy večer už dala na vedomie, že toho bolo príliš. Takže o to viac, keď ste s dieťatkom dávajte si na tieto špičky v metre pozor. Nie je to nič príjemné a ozaj choďte v tomto čase radšej po vlastných.

5. Majte vždy po ruke mobilný internet a aplikáciu s mapkou, vďaka ktorej je túlanie sa po každom meste oveľa jednoduchšie.

6. Londýnske metro je rozdelené na niekoľko zón. Ak sa budete pohybovať iba v centrálnom Londýne pomedzi klasické vyhliadky, tak by ste si mali vystačiť so zónami 1 a 2.

7. Nám sa ukázalo ako naozaj najlepšie rozdeliť si návštevu na niekoľko úsekov, vždy prejsť miesta v danom úseku, a následne sa pohnúť ďalej. Ozaj je to tam veľké a nie je to ako u nás, že keď si pozriete nábrežie Dunaja pri Eurovei, potom sa vyberiete za Čumilom, a potom sa chcete vrátiť pozrieť si ešte večerné nábrežie, tak si proste dáte pár minútovú prechádzku a za chvíľu ste tam. Toto tu sú značne masívnejšie vzdialenosti.

Preto sme to urobili tak, že keď sme vystúpili z vlaku na Liverpool Street, tak sme prešli kúsok peši na miesto, odkiaľ sme krásne dovideli na London Bridge a Tower a odtiaľ sme sa opäť ladným krokom presunuli na Borough Market. To sme mali na jednej kope a viac sme sa tam nevracali, pretože to bolo v podstate na opačnej strane zvyšných vecí, ktoré sme mali naplánované k videniu. Trošku zle sme si naplánovali posledný deň a zbytočne sme stratili čas nevýhodnými prestupmi v metre. Takže aj my už budeme dobudúcna múdrejší, ale napokon malo to aj svoje pozitívum, lebo vďaka tomu sme objavili St. Paul’s Catedral a príjemne sme si pri nej posedeli, takže vlastne dobre. Ten Londýn človeka naučí nepanikáriť, že sa nestíha, lebo beztak sa nestíha. Opäť pripomínam, že nie je šanca všetko stihnúť ani za týždeň, tobôž za tri dni. Čiže s úplným kľudom a hlavne pozorovať, a nasávať atmosféru.

Páčilo sa nám v Londýne?

Keď hovorím hlavne pozorovať a nasávať atmosféru, tak to myslím smrteľne vážne! Vec sa má tak, že keď sme vystúpili z vlaku na Liverpool Street, tak sme zostali úplne obarení. Všetko v tom meste bolo naopak. V autách a autobusoch sedia naopak šoféri, naopak sa jazdí, človek musí na prechode pozerať na opačnú stranu, žiadny prezident, ale kráľovná, žiadne metro, ale Underground… a tak ďalej a tak ďalej. Ba čo viac, len čo sme z tej stanice vyliezli, pustil sa do nás neskutočný vietor a chlad. O všetkých týchto záležitostiach sme samozrejme vedeli už pred príchodom, ale tak nejako si to človek v hlave poskladá, až keď sa v tom reálne ocitne. A tak prvý náš deň v Londýne bol poznačený tým, že sme sa zo všetkého spamätávali a utrieďovali si myšlienky. Nevedeli sme si tak nejako na ten Londýn utvoriť názor a chybou bolo už len to, že sme sa o to snažili okamžite. Londýn totiž nie je ani A, a ani B, a ani C. Na Londýn si jednoducho musíte dopriať dostatok času, pretože ponúka toho naozaj veľa, a jeho tvár sa mení každým dňom. A tak to aj bolo!

Keď sme sa vybrali do sveta na druhý deň, všetko bolo iné. Svietilo slnko, bolo príjemne teplo a všetko sa zrazu zdalo byť o toľko iné, ako v prvý deň. Hlavne pri prvej návšteve Londýna proste nič neriešte a len nasávajte všetko naokolo. To mi poradila pred odchodom moja dobrá priateľka a to radím aj ja Vám.

Myslím, že Londýn je mestom, kde nájdete asi naozaj všetko, na čo si len spomeniete. Od dinosaurov, cez morské plody, a zapriahnuté koníky ktoré pomáhajú kosiť v parkoch, všetky možné svetové reťazce, kráľovnú Alžbetu postavenú z lega v životnej veľkosti, až po chlapíka v metre naprosto príšerne hrajúceho celý deň na gajdy. Stretnete tu ľudí všetkých možných svetových kultúr a vierovyznaní, a môžete sa tu na celé dni zatvoriť do útrob množstva kvalitných múzeí, alebo si sadnúť na celý deň do parku medzi veveričky. Zbehnúť si na kvalitné predstavenie do divadla, alebo na námestie medzi pouličných umelcov a skrátka či jedno, či druhé, či tretie…, vždy urobíte dobre. V Londýne je jednoducho stále čo objavovať. Myslím, že to nebude naše úplne najviac top srdcové miesto, ale jednoznačne sme mu prišli na chuť a určite sa tam radi ešte vrátime.

 

Kde sme boli ubytovaní?

Už klasicky sme si ubytovanie hľadali cez booking.com, kde to už za tie roky poznáme, vieme ako to funguje a čo môžeme cca očakávať. Samozrejme, v dnešnej dobe sú veľmi obľúbené tzv. airbnb ubytovania u miestnych, vďaka čomu sa viete dostať na naozaj veľmi výhodnú cenu. Mnohým to vyhovuje, ale my sme si k tomuto typu ubytovania ešte nenašli cestu. Trochu sa nám to prieči, ale možno sa raz aj my odhodláme. Momentálne nám však viac vyhovuje ubytovanie v hoteli, hoc aj nižšej kategórie, ale upokojuje nás, že vieme čo približne môžeme očakávať. Ubytko v Londýne môže byť tradične, ako asi skoro všade na svete lacnejšie, stredné a drahšie. My sme zvolili z tých lacnejších, ale musím povedať, že sme boli naozaj pomerne spokojní. Bol to drobný hotelíček s dvoma hviezdičkami, na ktorý mnoho ľudí na bookingu nešetrilo kritikou, no my sme nemali žiadny problém.

Hotel sa volá Linden House Hotel a je umiestnený približne desať minút pohodovou chôdzou od Hyde Parku. Neďaleko od neho je aj malé Tesco, kde sme si chodievali kupovať večere a dopĺňať pitný režim. Dostali sme pomerne štedrú izbu na prízemí, s troma vcelku pohodlnými posteľami, mali sme čisté povlečenie a uteráky a malú, no za to pomerne funkčnú a čistú kúpeľňu. Na izbe bola dokonca aj rýchlovarná kanvica, čaje i hrnček. Samozrejmosťou boli tiež základné hygienické pomôcky ako mydlo či šampón, a na izbe boli dokonca aj originál paplóny, čo sa neskôr pri našom cestovaní ukázalo, že nie je úplne všade samozrejmosťou. Niektorí hostia sa sťažovali, že ich umiestnili do pivničných izieb, kde nemali poriadny prísun svetla. Nezažili sme, tak neviem, ale každopádne…, ak rodina ide na takýto výlet, tak väčšinou odchádza včasne ráno z izby a vracia sa tam až pomerne neskoro večer. A vtedy sa človek chce iba osprchovať a zaľahnúť a všetko ostatné mu je ukradnuté. Ak potrebujete ubytko na jednu až dve noci, tak nie je o čom. Určite sa oplatí, a aj cena bola na Londýn s dieťatkom ešte pomerne priaznivá. Približne 130 eur na dve noci pre rodinu.

 

Čo sme v Londýne jedli?

V prvom rade chcem napísať, že bez ohľadu na to čo jeme my, a čo konzumuješ ty tam na druhej strane obrazovky, tak skrátka pri návšteve Londýna platia v tomto smere tri veci.

 1. V Londýne rozhodne neumriete ani hladom a ani smädom. Je tam nekonečné množstvo reštaurácií, značkových obchodov, klasických potravín, fastfoodov, okienkových výdajní a samozrejme aj množstvo rôznych lokálnych trhov. Prišlo nám, že sú miesta, kde občas človek akoby kráčal, kráčal a nikde nič, ale to je tým, že v Lodýne je množstvo rozľahlých parkov a to dá rozum, že uprostred parku nebude okienko Fish and Chips. No stačí prejsť kúsok a hneď človeku brnkne do nosa nejaký stravovací reťazec.
 2. Je jedno čo konzumujete, či nekonzumujete! Tu sa naje naozaj každý! Ak ste všežravec, tak máte prirodzene výhodu, lebo na výber máte nekonečné možnosti, čo môže byť vlastne niekedy aj na škodu. Ale ak ste vegetarián, ktorý konzumuje raz za čas morské plody, alebo naopak, ste striktný vegán, tak rovnako si v Londýne môžete prísť na svoje. V tomto meste je totiž hrozne veľa lokálnych trhov, a na týchto trhoch ponúkajú predajcovia množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, taktiež množstvo syrov a mnoho hotových bezmäsitých aj vegánskych jedál z rôznych kútov sveta. Okrem toho tiež mnoho čerstvých rýb a plodov mora, a preslávené Fish and Chips. Ak by Vás to omrzelo, môžete si zbehnúť do čínskej štvrte na niečo miestne, ako napríklad tradičnú čínsku palacinku. Dobrou voľbou okrem trhov, kde sa dá kúpiť ovocie či zelenina, môže byť aj obyčajné malé Tesco. My sme si v ňom kúpili napríklad vaničku malín za dve libry, ktoré boli naozaj veľmi výborné. Chutné, sladké, bez plesne a podobných záležitostí, ktoré často stretávame na podobnom ovocí u nás doma. Hlavne si na tých trhoch doprajte dostatok času. Najskôr sa pečlivo poobzerajte čo ten trh všetko ponúka, obzrite si ceny a preskúmajte ponuku, a až potom kupujte.
 3. Čosi to stojí! Ale nemusí to byť zase až také hrozné! Jedlo stojí peniaze, to už vieme. A môže stáť peňazí naozaj veľa, alebo relatívne málo. Takto nejako to platí aj v Londýne. My sme sa neobmedzovali, ale zase jedným očkom sme pozerali, čo a za koľko kupujeme, aby sme sa zbytočne príliš nerozkokošili. Lebo je veľmi jednoduché nechať sa strhnúť. Prechádzate sa popri St. James Park a zrazu okolo Vás prejde chlapík s nejakou dobrotou v ruke a vy ihneď vyhladnete. To sa Vám môže stať celkom bežne a potom konzumujete, aj keď vlastne vôbec nemusíte.

 

Pri spočítavaní som zistila, že sme dokopy na jedlo, pitie a sladké minuli 93 eur. Nie málo, na to ž sme neboli ani v žiadnej reštaurácii, ale mohlo by to byť aj horšie. Prvé jedlo ktoré sme jedli v Londýne, boli tradičné Fish and Chips. Vybrali sme si stánok hneď uprostred Borough Marketu, čo je tradičný trh na ktorom nájdete všetko možné od ovocia, cez parádne syry až po najčerstvejšie plody mora. V stánkoch Vám často a radi ponúknu kadečo na ochutnávku a nebojte sa, nemusíte svoje horúce jedlo jesť na rohu úzkeho chodníka, ako to urobila naša rodina. Pri odchode sme si totiž všimli, že hneď kúsok od vchodu, ktorým sa dostanete na trh z hlavnej ulice, je veľký pľac s miestami na sedenie. Najtradičnejšiu londýnsku špecialitu sme si teda dali na Borough Markete v stánku, ktorý sa pýšil označením ´´víťaz národných cien fish and chips´´ . Na paneloch svietilo viacej možností ako Cod, Haddock… čo sú druhy rýb, z ktorých si môžete nechať pripraviť toto jedlo. V podstate sú to tuším obe tresky, ale pani pri okienku mi poradila, že ak sme ešte nikdy fish and chips nejedli, tak máme skúsiť Cod (treska obyčajná). Ak mám byť úplne úprimná za nás oboch, tak sme z toho zase až tak na riť nepadli. Celé jedlo nám prišlo malinko suché a hodila by sa k tomu nejaká fajná omáčka, ktorú možno bežne k tomu podávajú, ale my konkrétne sme nedostali. Hranolky sme teda tiež už jedli v živote chutnejšie, ale čo musíme mega vypichnúť je čerstvosť rybky. Páni moji! Tak čerstvú a chutnú rybu, naviac bez kostí som nejadla za celý svoj život! Toto jedlo býva bežne drahšie o päť, aj desať aj viac libier na osobu. Podľa toho samozrejme, kde sa rozhodnete konzumovať. Desať libier za jednu túto porciu bola na Londýn myslím si veľmi príjemná suma.

Tiež musím priznať, že po zvyšok výletu sme tu zväčša konzumovali sendviče. Ja osobne studené, čerstvé sendviče zbožňujem. Také, ktoré naozaj voňajú čerstvosťou, sú plné zeleninky a sem tam trochu syra, či kuriatka a dresingu k tomu a som spokojná na pol dňa. V Londýne o podobnú stravu nie je absolútne núdza. Sendviče, bagetky, všelijaké wrapy a podobne, nájdete za pomerne priaznivú cenu v supermarketoch po celom Londýne. My sme zavítali do reťazcov Tesco, Marks and Spencer a do lokálneho obchodíka na námestí svätého Jakuba a v každom z nich mali oddelenie takeaway a chladiace pultíky, kde nájdete podobný tovar. Za balenie dvoch sendvičov zaplatíte v priemere 2 a pól libry. Za niektoré menej, za iné viac. My sme si obľúbili kurací s množstvom zeleninky. Dve balenia po dva sendviče nás teda vyšli na 5 libier. K tomu balenie čerstvého ovocia za 2 libry. V našom prípade to boli naozaj veľmi chutné a čerstvé maliny. Minerálna voda stojí pár drobných, ale zato pozor na pitie, akými sú kolové nápoje. V pohode na cenovke zasvietia aj necelé dve libry, čo už je na pol litrovú Colu celkom dosť. Ak Vás prepadne nutkanie na Colu, tak skôr odporúčam vyhliadnúť si reťazec Burger King, čo rozhodne nebude problém, keďže je na každom kroku a tam si kúpiť bezodný nápoj, ktorý stojí pár drobných . Keď si pohárik opláchnete, tak si takto môžete kedykoľvek počas dňa, ale pokojne aj celého pobytu dočapovať. Na tento typ sa však nespoliehajte všade kde sa ocitnete, pretože bezodný nápoj nie je samozrejmosťou v každej krajine.

Mali sme veľa plánov, že kam ísť na jedlo a čo ochutnať, ale tri dni sú na Londýn s dieťatkom žalostne málo, a tieto plány sme museli posunúť na ďalšiu návštevu. Nabudúce by sme veľmi radi zamierili aj do reštaurácie Jamieho Olivera, na niečo fajnové so Soho, skúsiť ich škoricové slimáky či zbehnúť na veľký lov donutov, ktorých je tu požehnane. Samozrejme aj všemožného iného pečiva, akými sú napríklad aj obľúbené cookies. V tomto prípade nám bola doporučovaná prevádzka Ben´s cookies, ktorú sme žiaľ tiež nestihli navštíviť. Zvažovali sme aj tradičné anglické raňajky (vajíčka, párky, huby, toasty a fazuľa v rajčinovej omáčke), ale na podobných výletoch máme hlavne zrána viac stiahnutý žalúdok a takáto bomba by nás odpísala minimálne dopoludnia. Ledva by sme chodili a tá fazuľa by nám rozhodne nepomohla.

Stellinka je V čase výletu ešte hojne dojčená, takže v tomto čase sme si vystačili s ovocnými a zeleninovými kapsičkami z domu, ktoré si cuckala väčšinou okolo obeda. To je aj bežne jej top čas na jedlo, kedy skonzumuje najviac. Potom okolo večera si zobla od nás zeleninku či ovocie, alebo zemiačik s rybkou a na zábavu mala pohankové pufované krúžky, ktoré sme si zabalili na cestu. Veľa záleží od toho, aké je vaše dieťatko jedák. Ale myslím si, že aj keby bol náročnejší, tak nebude problém. Odporúčam skúsiť reťazec Pret a Manger, ktorý je v Londýne na každom rohu. Zoženiete tu opäť rôzne varianty jedla so sebou, ale mali by sa tu dať kúpiť aj teplé polievky. My sme boli preč tri dni, takže až tak veľmi sme to jedlo neriešili, ale ak by sme išli na dlhšie, tak už by som pečlivejšie hútala, kde sa dá výhodne, teplo stravovať.

Koľko nás kompletne stál tento výlet?

 • Letenky:   dokopy so všetkým 150 eur
 • Ubytovanie: 116 libier / 135 eur
 • Jedlo a pitný režim na 3 dni : 80 libier / 93 eur
 • Doprava z letiska a na letisko : 70 eur
 • Doprava po meste : cca 33 libier / 38 eur
 • Múzeá: V podstate 0 eur (môžete hodiť dobrovoľný príspevok, ale nemusíte)
 • Darčeky pre nás : 20 libier  / 24 eur
 • Iné (drobné pre pouličných umelcov, občerstvenie na letisku…) : cca 10 eur
 • ……………………………………………………………………………….
 • Suma dokopy : 520 eur za tri dni / 173 eur na deň pre dvoch dospelákov a jedno dieťa

Sama som čakala, že to bude menej…, nuž Londýn nie je lacný špás! Najmä, keď máte malé dieťa a je samozrejme nutné dbať v prvom rade na jeho pohodlie, zdravie a hygienu. To znamená, že ak by sme išli iba my dvaja, tobôž niekto ako nenáročný jedinec vrámci svojej bandy, tak jednoznačne výsledná suma môže byť značne nižšia. Aby sa človek vyspal na dve noci a osprchoval sa, tak na to ozaj nepotrebuje zbytočne míňať, ak chce čo najviac ušetriť. Naviac bez dieťatka nemusíte až tak sledovať lokalitu a teda v pohode zoženiete príjemné súkromné ubytovanie (nemyslím hostel, kde ste na izbe s neznámou bandou ľudí), malinko ďalej od centra (čo Vás nemusí až tak páliť, ak využijete s oyster card cestovanie metrom, ktoré je nad tri jazdy v daný deň zdarma) od  60-70 eur pre dvoch na dve noci. Rovnako viete ušetriť na jedle, ak si nebudete kupovať sladkosti, alebo predražené sladené nápoje.

Tretinu až polovicu z našej útraty za dopravu z a na letisko viete skresať, ak si v dostatočnom predstihu kúpite lístky na autobus či vlak. Taktiež nemusíte nič míňať za darčeky alebo za občerstvenie na letisku, ale zase môžete míňať aj viac a rozhodne sú ľudia, ktorí by minuli omnoho viac na tejto položke. A hlavne, ak ste bezdetní, tak z tejto sumy ušetríte veľkú čiastku rozhodne aj za letenky a rôzne ďalšie letiskové poplatky. Totiž z tých 150 eur stáli čisto letenky pre nás dvoch dospelákov 52 eur. Všetko ostatné sme museli prikúpiť, keďže s nami letelo malé dieťa. Necelých 50 eur letenka pre malinkú (áno, aj keď sedí celý čas na mojich stehnách, tak za ňu musíme platiť toľko, čo za nás dvoch dokopy) a zvyšok sú poplatky za batožinu a miestenky. Tu sme aj premýšľali, že nebudeme platiť, ale nakoniec si hovoríme, že dve až tri hodiny nie je najmenej a že riskovať tlačenicu s drobcom a dvoma cudzími ľuďmi by bolo hlúpe.

Ale bolo to ozaj dobré rozhodnutie, lebo počas toho letu ste na dieťa dvaja a viete ho lepšie zabaviť a obriadiť, ako keby tam bol iba jeden. Pri ceste naspäť boli v lietadle voľné miesta, takže sme napokon mohli sedieť sami v celej trojke a v podstate bolo zbytočné, že sme kupovali miestenky, ale to sme veľmi nevedeli vopred odhadnúť. Čo sa týka batožiny, tak tam pár alebo jednotlivec vie zase čosi ušetriť, pretože na tri dni v Londýne bez dieťatka naozaj nepotrebujete skoro nič. My dospeláci sme mali zopár hygienických potrieb v malých baleniach, pyžamo, spodné prádlo a každý po jednom tričku na prezlečenie a bolo vybavené. A to v pohode zmestíte aj do príručnej batožiny (to už po novom nie je ten najmenší kufor, ale niečo do veľkosti kabelky, či tašky na notebook). S dieťatkom to proste nejde a aj bez toho nechápem doteraz, ako som to všetko narvala do toho malého kufra. Za ten sme platili nejakých 8 eur na ceste do Londýna s Ryanairom, a na cestu naspäť cez Wizzair sme neplatili nič. Totiž to, my sme si zakúpili členstvo v ich klube. To určite odporúčam pozrieť a myslím, že sa to oplatí zadovážiť. Okrem toho, že to šetrí financie na nákup ďalších leteniek, tak má jeden človek aj zadarmo priority batožinu (to je k tej povolenej napr. kabelke plus jeden malý kufor, ktorý bol kedysi povelený na palubu zadarmo). Teraz sa zaň platí, ale ako píšem s Wizzair členstvom v klube to máte grátis. Takže suma sumárum, ak by ste išli ako bezdetný pár, viete výslednú sumu od tej našej skresať aj o 200 eur menej. Samozrejme vždy záleží na tom, aké máte potreby.

Čo všetko sme v Londýne videli

 • Hyde park / Obrovský park s množstvom zelene a veveričiek. Fakt sa na nich dá natrafiť na každom rohu, ale väčší problém už je sa s nimi skamarátiť. Na rôznych blogoch sa dočítate, že nemajú problém prísť za človekom, ale k nám sa teda vôbec nehrnuli. Možno sme však nemali správnu návnadu. Dostali sme doporučenie kúpiť si v neďalekom Tescu balenie orieškov, čo sme zabudli. Tak hádam nabudúce sa to podarí. V celom parku je veľa pekných zákutí. Jazero, labute, spomienková fontána na počesť Princezny Diany, milé drevené lavičky a pokoj. Nie je to dokopy nič čo by ste už niekedy nevideli, ale v tak veľkom a meste, kde je stále rušno je to príjemný kúsok zelene, kde sa dá oddýchnuť na čerstvom vzduchu.

       

 • Borough Market / Londýnske trhovisko, kde objavíte lokálnu zeleninku a ovocie a rovnako aj vône ďalekého orientu, kvety, syry, mydielka a všakovaké iné dobroty a najmä tu objavíte stánok s tradičným jedlom FishAndChips za priaznivú cenu a so super čerstvou rybkou. Určite sa oplatí navštíviť.

 • China Town / Londýnska štvrť, v ktorej sa nachádza množstvo čínskych reštaurácii a obchodov s čínsky tovarom. Nás viac ako nákupy uchvátili všadeprítomné červené lampióny, ktoré sa nám po celej štvrti vznášali nad hlavami.

 • Leicester Squere / Námestíčko, kde sa rozhodne nudiť nebudete! Doslova z každej strany na Vás čaká čosi. Vstup do China Town, obrovský mega obchod s cukríkmi známej značky M&M’s , ktorý má tuším tri alebo štyri podlažia a na každom budete mať kde oči nechať a to aj napriek tomu, že tieto cukríky bohvieako nemusíte, ako napríklad aj ja. Ale čo ma celkom prekvapilo bol mega výber cukríkov. Rôznych farieb, veľkostí, náplní a dokonca aj rôznych druhov chrumkavosti. Dokonca aj ja, ktorá tieto cukríky nemusím som si tu našla svojho obľúbenca. Ale čo odporúčam úplne najviac na tomto námestí sú jednoznačne umelci. Nájdete tu maliarov, všakovakých zabávačov, ale aj skvelých spevákov. Dá sa tu príjemne posedieť na lavičke, či na múriku, niečo si zajesť a popritom sa nechať unášať atmosférou.

 • Piccadilly Circus / Kruhové námestíčko, ktoré je známe najmä kvôli neónovým reklamám, ktoré sú umiestnené na okolitých budovách. Teda momentálne už iba na jednej.

 • London Eye a Big Ben / Dve Londýnske klasiky, ktoré sú kúsok od seba. Big Ben je preslávená hodinová veža, ktorej oficiálne pomenovanie znie Elizabeth Tower a meno Big Ben patrí iba zvonu, ktorý sa v nej ukrýva a ktorý vždy odbíja celú hodinu. My sme mali akurát super “šťastie“, pretože práve počas našej návštevy Big Bena opravovali a tak jediné, čo sme z neho videli bolo lešenie. Aspoň máme o dôvod viac sa sem vrátiť. Aspoň sa nám podarilo zahliadnúť Londýnske oko, čo je jedno z najvyšších vyhliadkových kolies na svete. S našim drobcom sme sa na to nedali, ale keď bude väčšia, tak vyskúšame. Ak sa rozhodnete pre vyhliadku, tak určite nezabudnite kúpiť lístky vopred a prípadne pozrieť vopred kombinovaný lístok, s ktorým si môžete pozrieť aj iné atrakcie, ako napríklad múzeum voskových figurín, pretože lístok priamo a čisto na koleso nie je úplne lacná záležitosť a ak máte namierené aj tam, tak viete značne ušetriť! Pozri TU!

 • Buckinghamský palác / Oficiálne londýnske sídlo britského panovníka. Pre pamiatkárov (tak aj volám turistov, ktorí vyhľadávajú zväčša pamätihodnosti) to určite bude zaujímavá zastávka. Raz vidieť fajn, no pre nás to zase až taká pecka nebola.

 • St. James Park / krásny park pri Buckinghamskom paláci. Radosť sa tu prechádzať, hlavne takto na jar, keď sú všade rozkvitnuté kvety na stromoch. Je tu mnoho kačičiek a pozor, aj nádherné Pelikány! Akurát, že to som sa dozvedela až po príchode, takže budúcu návštevu ich tam musíme pohľadať a skamošiť sa 🙂

 • Victória and Albert múzeum a Vedecké múzeum , ktoré je hneď oproti. V prvom sme boli a je tam nádherne, ale s malým drobcom a s chlapíkom, ktorého najviac na svete nudí práve umenie sa to ozaj nedalo prejsť. Prebehla som aspoň kúsok na spodku a pokiaľ máte radi históriu, umenie, sochy… tak určite sem zaskočte. V čase našej návštevy sa tu mimo iné konala aj výstava Christian Dior, na ktorú by som sa veľmi rada pozrela, avšak lístky boli beznádejne na ten čas vypredané. Treba tiež poznamenať, že hoci londýnske múzea zvyknú mať voľný vstup, tak takéto väčšie exhibície s kratším trvaním sa platia zvlášť. Vo vedeckom múzeu sme sa naopak zabavili všetci traja. Mňa zaujala pasáž vesmír, Mareka staré stroje a Stellinku pasáž venovaná pokusom pre najmenších. Mali sme smolu, lebo akurát sme sa míňali s výstavou starých videohier, ktorá by Mareka určite nadchla, ale aspoň sme si zahrali spoločne jednu dostupnú retro videohru, čo si môžete mimo iné pozrieť aj v jednom z našich londýnskych vlogov na YouTube. Vstupy sú zdarma, akákoľvek finančné všimné je vítané. Všetko potrebné sa dočítate TU! A TU!

 

 • National History Museum / Najbrutálnejšie zakončenie nášho výletu. Sem som mala namierené úplne od začiatku, pretože keď už sa ide do Londýna tak jednoducho je nutnosť navštíviť aspoň nejaké divadlo alebo múzeum. So Stellou predstavenie nehrozilo, tak sme skúsili aspoň múzeá a toto jednoznačne viedlo na plnej čiare. Samozrejme každého baví niečo iné, ale zaujať ročné dieťa a tridsiatnika, ktorému absolútne nič nehovorí umenie, tak to bola celkom výzva, ale v tomto múzeu sme si užili všetci. Mali sme naň veľmi málo času, v pohode sa tu môžete zatvoriť aj na celý deň, ale myslím že to najhlavnejšie sme predsa len stihli. Dinosaury! Skutočné kostry, nie len plastové, ako sa Marek domnieval 😀 Bolo to veľmi poučné a zábavné zároveň. Okrem pravých kostier dinosaurov tu stretnete aj skutočného mamuta, alebo mega obrovskú, gigantickú veľrybu! Vstupné je zdarma, ako vo väčšine stálych expozícii v Londýnskych múzeách, ale pri vstupe Vám oznámia, že ich poteší dobrovoľný peňažný príspevok v akejkoľvek výške, ktorý môžete vhodiť do stojančeka pri vstupe. Všetko potrebné sa dočítate TU!

 

 • Obchodný dom Harrods / Jeden z najluxusnejších obchodných domov na svete. Nachádza sa kúsok pod Hyde Parkom. V tomto obchodnom dome pracuje niekoľko tisíc zamestnancov, o čom sme sa mohli presvedčiť aj pri našej návšteve. Zamestnanci boli naprosto všade. Je tu mnoho klasického rozličného tovaru, ale sú tu zastúpené aj rôzne svetoznáme značky, ako napríklad Louis Vuitton, Gucci a podobne. Ceny bežného tovaru, sú samozrejme o niečo nadnesené. Napríklad Barbie, ktorá bežne stojí 95 euro, tak tu stála 120 libier. Figúrka, ktorá bežne stojí 15 euro, tak tu stále 20 liber. Niekde som čítala, že Vás sem nepustia s batohom na chrbte alebo so šortkami. My konkrétne sme videli, ako dnu vošli dvaja ázijskí turisti s batohmi na chrbtoch, ale či by pustili aj v tých krátkych nohaviciach, to ozaj neviem.

 • Hračkárstvo Hamleys / britský hračkársky reťazec. Patrí medzi najstaršie, najprestížnejšie a najstaršie hračkárstva na svete. Má niekoľko poschodí, mnoho zamestnancov, ktorí zabávajú zákazníkov a mnoho hračiek, s ktorými sa môžete zahrať priamo v predajni. Nájdete tu mnoho hračiek ich vlastnej produkcie, ale aj svetoznáme hračky, ako napríklad Lego, Barbie, Schleich alebo Steiff. Ceny niektorých hračiek sú veľmi fajn, iné sú závratné. Viete tu kúpiť aj tradičné britské rozprávkové postavičky, ako medvedík Paddington, alebo Prasiatko Peppa. My sme tu pre Stelli kúpili magnetickú knižku jej obľúbenej Peppa Pig za 8 libier.

 

Čo sme nestihli a chceme skúsiť počas budúcej návštevy

Počas budúcej návštevy Londýna by sme sa už istotne vyhli všetkým tým klasickým turistickým miestam, ako je Buckinghamský palác a ďalších milión barákov, pomníkov a vežičiek. Je super raz si to pozrieť, ale viac to nepotrebujeme. Každému samozrejme čo chutí, ale my sa pri ďalšej návšteve chceme vrátiť na niekoľko miest, ktoré si získali naše srdce a tiež chceme objavovať nové veci a miesta, ako napríklad:

 • Camden Town / Camden Market
 • Obed v reštaurácii Jamieho Olivera
 • Notting Hill
 • National Gallery
 • Trafalgar Square
 • Výhliadka z kolesa London Eye
 • London Eye a Big Ben / detajlnejší pohľad
 • Tower Bridge / detajlnejší pohľad na most a pekná fontána s delfínom, ktorá je dole pri moste
 • Možno štúdia Harryho Pottera (pre skalných fanúšikov určite odporúčam aj železničnú stanicu King’s Cross, kde sa môžete odfotiť pri dobre známom nástupišti 9 3/4)
 • Neals Yard / Covent Garden
 • Madame Tussauds

Aký suvenír si priniesť z Londýna

 • klasika ako magnetky, kľúčenky, hrnčeky alebo tričká s tradičnými motívmi, akými sú červené telefónne búdky a poštové schránky, vyhliadkové koleso, alebo strážnici
 • tradičné postavičky (medvedík Paddington, králiček Peter Rabbit, Peter Pan, Mr. Bean alebo jeho obľúbený medvedík…)
 • cukríky M&M’s z obrovského obchodu M&M’s World Store
 • figúrky s podobizňami kráľovny Alžbety alebo ďalších členov kráľovskej rodiny
 • zmenšeniny tradičných dvojposchodových Londýnskych autobusov Double-Deckerov
 • lego napríklad s hračkárstva Hamleys v tvare Londýnskeho autobusu Double-Deckera, alebo londýnskeho strážnika
 • anglické sladkosti (mne ohromne chutila čokoládky a cukrovinky značky Cadbury vo fialových obaloch
 • trenčkót alebo iný módny doplnok od známej londýnskej značky Burberry
 • oblečenie od rôznych odevných spoločností, ako napr. Primark
 • knihy v angličtine ako pre malých, tak aj veľkých (napr.: Beatrix Potter, Roald Dahl, Virginia Woolf, Joanne Rowling, Lewis Carroll, Jane Austen, Agatha Christie, Charles Dickens, William Shakespeare, sestry Bronteové…).

Odchod domov

Ten bol trochu chaotický, pretože lietadlo nám odlietalo okolo siedmej večer, a ešte sme si chceli čo to pobehať. Museli sme tiež stihnúť odchod vlaku, pretože ako som spomínala, tak odlet sme mali opäť z mimo mestského letiska. Pri ceste naspäť to bolo letisko Luton. Na toto letisko sme sa dostali vlakom, ktorý jazdí zo železničnej stanice King´s Cross, ktorá je v tesnej blízkosti aj ďalšej železničnej stanice St. Pancras a spolu ich obsluhuje spoločná stanica londýnskeho metra. Cesta vlakom bola opäť veľmi pohodová, ale malinko nám urobili vrásky na čele financie. Totiž lístky na vlak sme mali vopred kúpené, ale museli sme si ešte kúpiť lístky na autobus, ktorý Vás zoberie ešte kratšou trasou z vlakovej stanice kde vystúpite, až priamo pred letisko. Jeden lístok stál 2 libry a 40 drobných, čo nám malo super vystačiť, pretože sme rátali ešte s tým, že nám na stanici v okienku vrátia peniaze za tú Oyster Card, o ktorej som písala vyššie. To sa však nestalo. Vypýtali si číslo účtu a peniaze poslali tam. Nám teda zostala iba jedna jediná libra. Preto sme museli na stanici z bankomatu vybrať ešte desať libier. Čo sme si najskôr neuvedomili je, že veď bankomat nám dá libry. Neviem už ani prečo sme boli v tom, že to budú eurá a že ich teda budeme musieť ísť niekam zameniť. No proste blázinec 😀 ale našťastie to libry boli a všetko dobre dopadlo.  Lístok na autobus si potom kupujete priamo u vodiča. Keď sme vystúpili z vlaku, tak sme jednoducho išli za zvyškom národa. Predpokladám, že všetci mierili rovnako na tento autobus, ktorý smeruje na letisko. Na záver by som teda zhrnula, že Londýn sa nám páčil a isto iste sa sem ešte niekedy prídeme pozrieť. Možno v inom ročnom období, ale ja by som najradšej opäť zvolila Jar nakoľko Jar v Londýne je prenádherná. Všade naokolo kvitnú stromy s fascinujúcimi farebnými kvetmi. Bola radosť sa v tomto čase prechádzať Londýnom.

Čo Vás môže v Londýne zaskočiť / Na čo si dať pozor:

 • Jazdí sa tam po opačnej strane, takže dávajte dobrý pozor vždy, keď prechádzate cez cestu. Aby Vás z opačnej strany náhodou nenabralo rútiace sa auto.
 • Žiadne eurá, ale libry. Takže si nezabudnite pred cestou nejaké peniaze zameniť.
 • Mesto je to naozaj veľké. Odporúčam si všetko najskôr doma pozrieť. Linky metra, mapku Londýna, atrakcie, reštaurácie… jednoducho venovať tomu viac času.
 • Počasie je tu naozaj pomerne nestále. V jeden deň môže fúkať naozaj nepríjemný studený vietor, na druhý deň môžete zažiť super teplý deň a na tretí fajnovo zmoknúť.
 • V Anglicku sú celkom iné zásuvky, na aké sme my zvyknutí! Nezapojíte do nich nič elektrické, čo si bežne napájate u seba doma do klasickej zásuvky. Najlepšie sa tento problém dá vyriešiť tzv. redukciou, ktorú si môžete zakúpiť už doma, alebo priamo v Londýne. My sme na to samozrejme zabudli a vyriešili sme to otázkou na recepcii, či majú dostupné takéto redukcie a samozrejme mali. Ochotne nám ju požičali a pri odchode sme im ju vrátili.

 

Vlogy z Londýna 2019

1. deň

2. deň

3. deň

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...