Lifestyle

Oplatí sa Sodastream?

Pamätám sa, ako keby to bolo naozaj len včera, keď som ako malé dievčatko postávala pri našej kuchynskej linke a pozorovala som moju mamu, ako pripravuje sódu. Vtedy sa to ešte robilo v takých veľkých drôtených fľašiach, do ktorých sa dávali malé kovové bombičky. Milovala som ten šumivý zvuk, ktorý nastal vždy potom, čo mama potlačila páčku. Tralalá a bublinková voda bola na svete. Pre mňa to bola hotová mágia a vlastne svojim spôsobom ma to fascinuje do dnes. V dnešnej dobe sú podobné fľaše na sódu už zrejme iba dávna minulosť a nahradili ich moderné výrobníky sódy od značky SodaStream. Taký výrobník sme si zadovážili dávnejšie aj my a často sa nás naši diváci pýtajú, ako sme s ním spokojní.

V prvom rade musím podotknúť, že nemáme klasický SodaStream, ale jeho mladšieho brata Aqua Sparkler, ktorý však rovnako spadá pod túto značku. Žiaľ ako som zistila, už sa ani nepredáva. Je to škoda, pretože bol takmer o polovicu lacnejší a svoju robotu robí naozaj dobre. Napriek tomu, že my sme tento náš výrobník sódy kupovali za približne tridsať eur, tak rozhodne si myslím, že sa oplatí aj jeho drahšia verzia. Našla som veľmi pekné kúsky v pastelových farbách, ktoré sú momentálne veľmi moderné a ak by sme nemali tento náš, tak by som do nich rozhodne išla. Celý spôsob je veľmi jednoduchý. Do stroja zašraubujete fľašu, do ktorej ste pred tým po risku naplnili vodu z vodovodu a potlačíte modré tlačidlo. Na otázku koľko krát Vám neviem úplne presne odpovedať, pretože ide skôr o silu stisku. Pri primeranom stisku dávame dve až tri potlačenia a pri silnom stisku stačia dve potlačenia. Pre ľudí, ktorí to bublinkové až tak nemusia, bohato postačí aj jedno potlačenie. Hotovo. Odšraubujete a máte sódu, môžete slobodne piť.

Výrobni sódy je z môjho pohľadu skvelý pomocník, ktorý oslobodzuje. Máte kedykoľvek po ruke bublinkovú vodu a nemusíte vláčiť z obchodov plastové fľaše. Veľa krát sa nám tiež stalo, že prišiel niekto nečakane a doma sme nemali nič špeciálne na ponúknutie pre hosťa, ale zachránil nás práve SodaStream. Plátok citróna do pohára, zaliať sódou a máte osviežujúci nápoj na svete. Nebudeme si klamať, tá čistá voda veľmi neohúri a s bublinkami je hneď veselšie. Poznám to na sebe, ale aj na Marekovi a dobre viem, že akonáhle sú v nápoji bublinky, tak ho vypijeme viac. Aj to bol jeden z dôvodov prečo sme sa ho rozhodli kúpiť. Pili sme veľmi málo, ale odkedy ho máme doma môj pitný režim sa výrazne polepšil a Marekov síce nie až tak výrazne, ale predsa len je to lepšie. On je dosť veľký špekulant a plátok citróna mu nestačí. Preto si naďalej kupuje aj balené ochutené vody. Neviem, ako ho to odnaučiť, ale povedala som si, že mu pôjdem aspoň príkladom. Keď som doma pijem okrem čaju a občasného džúsu či Coca Cola nápoja iba čistú vodu s trochou bubliniek. Je to dosť o zvyku a myslím, že to môže výrazne pomôcť, ak ste tiež človek, ktorý pije málo tekutín. Je to výborný pomocník aj na ubehané dni. To sa mi veľa krát stane, že ledva oblečiem Stelli, umyjem si zuby a už aj letíme. Vtedy mi dobre padne, keď rýchlo pripravím sódu a beriem si ju so sebou do auta. Takto nemusím aspoň do predpoludnia riešiť pitie a môžem sa venovať v pohode vybavovaniu. V neposlednom rade mi pomohol aj pri pečení. Niekedy sa hodí dať do cesta trochu minerálky, ale kvôli jednému decku je zbytočné kupovať celú minerálku. Takto si kedykoľvek doma pripravím sódu a odlejem z nej do cesta.

Čo sa týka fľašiek, tak v balení sme už mali jednu originál fľašu, ale podarilo sa mi ju pod príliš horúcou vodou zničiť a už sa nedala používať. Kúpili sme teda nové troj balenie. Predávajú ich na internete, alebo v Kauflande, kde sme ho kúpili aj my, pretože bolo za výhodnú cenu. Za tri fľaše Retro Cola sme zaplatili približne deväť euro. Pri správnej starostlivosti. tj. nedávať do umývačky, do mrazničky, pod príliš horúcu vodu a podobne, Vám vydržia naozaj dlho. Tieto naše majú spotrebu až do roku 2021. Čo sa týka bombičky, tak jej presnú výdrž Vám neviem povedať, pretože odsledovať to je pomerne komplikované. Vec sa má však tak, že odkedy máme tento stroj, tak sme bombičku menili tri krát a to si robíme sódu celkom dosť často. Starú bombičku vždy vyberieme a odnesieme ju do Tesca, kde Vám ju na informáciach za poplatok, približne sedem eur vymenia za novú. SodaStream vyrába aj priamo ich vlastné sirupy, ktoré môžete k sódovej vode pridávať. My ich nekupujeme nakoľko viem, že by nás to lákalo robiť si pitie iba so sirupom a tomu sa chcem vyhnúť. Ak by sme však v tomto smere mali pevnú vôľu, tak by som bola asi za sirup s príchuťou Cola. Pri iných príchutiach, by som volila asi nejaký domáci sirup.

Neviem určiť, či sa to oplatí z finančného hľadiska, ale z ekologického určite. Už len tým, že doma až na pár výnimiek nepijem žiadnu sódu z plastových fliaš, tak som ušetrila obrovskú kopu naprosto zbytočného plastu. Rátajte so mnou. Ak by som spotrebovala iba jednu fľašu denne, to je tridsať za mesiac a to je skoro štyristo plastových fliaš za rok, o ktoré som ušetrila prírodu. Ja si myslím, že aj taký menší krok dokáže pomôcť. Ak by s tým prestal aj Marek, tak by to bolo okolo sedemsto fliaš za rok a to je podľa mňa už slušné číslo. Nie som radikál a preto si aj ja dám vodu z plastovej fľaše. Dosť veľa času trávime mimo domu a tam sa niekedy tá balená voda veľmi hodí. Najmä v lete. Ale piť doma vodu z plastu mi príde ako naprosto zbytočné, keďže to ide aj inak.

 

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...