Baby

Siahni si do knihy

Stelli mala doposiaľ kontakt iba s čierno-bielou literatúrou, o ktorej Vám plánujem čoskoro napísať obsiahlejšie. Čiernobiele obrázky sú fajn, ale napriek tomu som chcela vyskúšať, ako bude reagovať aj na niečo farebné. Na prvý pohľad ma zaujali leporelá Siahni si do knihy od môjho obľúbeného vydavateľstva Svojtka. Toto vydavateľstvo má vo všeobecnosti skrátka absolútne nádherné knihy pre najmenších. Siahni si do knihy ma však zaujalo práve preto, že Stelli prakticky od narodenia prikladám na všetko rúčku, aby už od začiatku svojich dní mimo moje bruško mohla detailne spoznávať svet. Rada jej vysvetľujem z čoho je konkrétna vec vyrobená, aké má vlastnosti a tiež aký má tvar. Ak sa dá, tak jej rúčkou po veci prechádzam, aby si to uvedomila aj na konkrétnej skúsenosti a cez vlastný dotyk. Asi práve preto mi hneď od začiatku prišli leporelá Siahni si do knihy také blízke. Svojtka ponúka na výber štyri možnosti. Farby, tvary, čísla a protiklady. My máme doma Čísla a Protiklady a naprosto sme sa do nich zamilovali.

Páči sa mi, že obrázky sú na jednej strane jednoduché, ale zároveň prepracované v detailoch. Mne osobne  veľmi sedí výber farieb, ktoré sú akoby jemne tlmené. Vďaka premyslenému zdobeniu a vzájomnej kombinácii farieb však tvoria krásny kontrast a dokážu upútať no zároveň nepôsobia rušivo. To hlavné na týchto knižkách je už v ich samotnom názve. Stránky v týchto leporelách sú tvorené v 3D štýle a tým stimulujú ako zrak, tak i hmat. Na jednotlivých stranách sa malé pršteky môžu dotýkať obrázkov vystupujúcich von z knihy, ako aj tých ktoré sú naopak skryté vnútri vo výreze a takto skúmať ich jednotlivé tvary. Obrázky v tejto sérii sú svojské a pritom si zachovávajú roztomilú jednoduchosť.

Obzvlášť kladne hodnotím, že niektoré kresbičky sú zobrazené realisticky a iným bola ponechaná väčšia voľnosť fantázie. Tak je napríklad medveď klasický hnedý, ale slon je rôzne pestrofarebný. Ako bývalá opatrovateľka som neraz zažila, že dieťa si namaľovalo napríklad fialového slona a rodičia či pedagóg mu za to vynadali. Robili a žiaľ stále to mnohí robia z obavy, že dieťa nebude chápať realitu. Ja som však napríklad v detstve kreslila ľudské hlavy ako kvety s očami, ale už pomerne dosť veľa rokov ich tak nekreslím. A dokonca ani ľudí nevnímam ako obrovské kvety. Obrázky v týchto knihách dovoľujú dieťaťu, aby sa hralo so svojou fantáziou a dávajú mu priestor, aby si uvedomilo, že nie je nič zlé na pestrofarebnom slonovi. Milým dodatkom na stranách sú krátke a jednoduché rýmovačky. Tieto reliéfne leporelá sú odporúčané pre deti od jedného roka, ale ja som si povedala, že nie je dôvod prečo sa s nimi neskúsiť skamarátiť aj o niečo skôr. Stelli ich má od štvrtého mesiaca a podľa môjho názoru ju zaujali. Tiež si myslím, že je to dobrá pomôcka aj na precvičovanie zvukov a prvých jednoduchých slovíčok. Ryba, teta, auto, sova…

Raz príde deň, kedy bude Stelli sama prikladať prštek na obrázky v týchto knižkách a bude skúmať tvary jednotlivých obrázkov. Dovtedy si však s veľkou radosťou budem naďalej užívať tie momenty, kedy ju držím za malý prštek a môžeme objavovať spoločne. Napríklad aj jej obľúbenú veľrybu v knihe o protikladoch.

Reliéfne leporelo-Siahni si do knihy-Protiklady

Reliéfne leporelo-Siahni si do knihy-Čísla

 

Za poskytnutie knižiek ďakujeme vydavateľstvu Svojtka.

 

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...